Projekty naší školky
Naše školka se pravidelně zúčastňuje projektů, které přispívají ke zlepšení či zpestření výuky dětí, a to jak v obsahové formě, tak v rámci modernizace či rozšíření stávajícího vybavení mateřské školy.
Přehled projektů:



Podpora vzdělávání a poradenství v oblasti životního prostředí pro roky 2022/2023 (ŽPZ/04/2022)
Podpora byla vyhlášena Krajským úřadem Moravskoslezského kraje v Ostravě.
Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje rozhodlo na svém zasedání dne 15. 9. 2022 o poskytnutí dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci dotačního programu "Podpora vzdělávání a poradenství v oblasti životního prostředí" pro roky 2022/ 2023. Byla poskytnuta naší mateřské škole dotace ve výši 41 900 Kč na zakoupení:
"Badatelské laboratoře", vodních lup, keramických válečků s otisky zvířecích stop a keramické zvířecí stopy. Tyto komponenty poskytnou dětem možnost poznávat a zkoumat krásy přírody, prostřednictvím pokusů a experimentů rozvíjet procesy učení a poznávání. Badatelská laboratoř je vyrobena z pevného a odolného materiálu vůči nepříznivého počasí a vlivů a děti ji budou využívat během pobytu na školní zahradě. Laboratoř je zatím v zabalena.


Šablony pro MŠ a ZŠ
MŠ je od r. 2016 – 2022 zařazena do projektu spolufinancovaného Evropskou unií – Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání – Podpora škol formou projektů pod názvem Šablony pro MŠ a ZŠ.
Název našeho projektu v rámci Šablony do škol:
Vzděláváním pedagogů ke zkvalitnění vzdělávacího procesu
Anotace projektu:
Projekt je zaměřen na jedno z/kombinaci následujících témat: osobnostně profesní rozvoj pedagogů, společné vzdělávání dětí a žáků, usnadnění přechodu dětí z mateřské školy do základní školy, podpora extrakurikulárních aktivit, spolupráce s rodiči dětí a žáků.
Z projektu Šablony I. získala MŠ financování školního asistenta, proběhly zajímavé přednášky pro rodiče, bylo zakoupené projektové plátno a dataprojektor, pedagogové se zúčastnili zajímavých vzdělávacích akcí, pro děti byly zakoupeny výtvarné pomůcky a pomůcky na vzdělávání dětí.
Z projektu Šablony II. získala MŠ financování školního asistenta, nadále se mohli vzdělávat pedagogové. V rámci využití ITC ve vzdělávání byly pro děti zakoupeny tablety. MŠ z projektu financovala také vzdělávací pomůcky pro děti a keramickou pec.
Projekt Šablony III. bude ukončen v srpnu 2022. Z projektu financujeme i nadále školního asistenta, s dětmi se uskuteční projektový den mimo MŠ i v prostorách MŠ.
Projekt Šablony I. – Operační program J.A. Komenský byl zahájen 1.9.2022 – 31.8.2025. Z tohoto programu bude financován školní asistent, vzdělávání pedagogů v MŠ a inovativní vzdělávání dětí v MŠ v celkové hodnotě 446 693 Kč.


Se Sokolem do života
Pár slov o projektu:
Sokol, jako tělovýchovná organizace, funguje už přes 150 let a velkou měrou se podílí na tělesném rozvoji napříč českou populací. V projektu s názvem Se Sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky se zaměřuje na nejmladší generaci – tedy na předškoláky. U této věkové kategorie je důležité, aby si děti osvojily základy svých schopností a mohly se v pozdějším životě dále rozvíjet a zdokonalovat. Rozvoj pohybové gramotnosti patří mezi tyto základní pilíře stejně tak jako rozvoj řeči, myšlení či poznání. V projektu Se Sokolem do života se děti učí vnímat pohyb jako přirozenost a součást jejich života a to díky kladné motivaci, při které je všemi aktivitami provází postavičky zvířátek.
Metodika, která je pro projekt zpracovaná, vychází ze sokolského cvičení a mnohaleté praxe cvičitelek v oddílech pro předškoláky, rodiče i děti. V současné době je metodický materiál, který pedagogové dostávají v rámci projektu k dispozici, jedním z nejlépe zpracovaným materiálem osnov pro TV, který v naší republice máme.
Projekt je určený pro děti od 3 do 6 let, je pod záštitou MŠMT a Svazem měst a obcí (SMOČR). V jeho rámci děti plní nejrůznější pohybové aktivity, rozvíjí své poznání a čekají je i některé netradiční aktivity.
Všechny úkoly v projektu jsou rozděleny do pěti oblastí:
- Přirozená cvičení
- Obratnost
- Dovednosti s míčem
- Rozvíjení poznání
- Netradiční činnosti
První tři oblasti jsou zaměřeny na pohybové dovednosti. Oblast, která se věnuje rozvíjení poznání, nabízí činnosti vhodné pro odpočinkové chvíle mezi cvičením či po něm. Netradiční aktivity jsou vázány s ročními obdobími, děti tak poznávají, co se dá zažít v zimě nebo na podzim. Tyto činnosti jsou skupinovou záležitostí a zaberou více času, dávají proto příležitost uspořádat větší akci a zapojit do projektu i rodiče, sourozence nebo děti z jiné školky.
Každou z těchto oblastí reprezentuje zvířátko, podle kterého se děti mohou orientovat v jednotlivých úkolech. S kobylkou Emilkou trénují základní pohybová cvičení, s opičkou Haničkou obratnost a s ježečkem Marečkem cvičí s míčem. Veverka Věruška je učí novým věcem a rozvíjí jejich poznání a s beruškou Danuškou zkouší netradiční činnosti.
Sešity pro děti jsou barevně odlišené, aby se dalo snadno rozpoznat, k jaké věkové kategorii přísluší. Nejmladší děti mají sešit oranžový (sešit 1), prostřední kategorie zelený (sešit 2) a nejstarší skupina má sešit modrý (sešit 3). Každé dítě v projektu má svůj deníček, kam si zaznamenává své úspěchy a splněné úkoly pomocí samolepek.
Manuál pro pedagogy slouží jako metodika, která provádí pedagoga cvičením a aktivitami ve všech oblastech projektu. Obsahuje úkoly ze všech kategorií a je tedy univerzálním průvodcem.
Dalším materiálem, který účastníci projektu obdrží, je plakát velikosti A3 s pěti prázdnými okénky a samolepky. Tento plakát si každá třída vyvěsí na viditelné místo. V případě, že splní všechny úkoly z některé z pěti oblastí, nalepí si do příslušného okénka samolepku s hlavičkou zvířátka, které k ní patří.
Po úspěšném zakončení a splnění všech úkolů, obdrží všechny děti odměnu v podobě diplomu a drobných dárkových předmětů.
Projekt je obohacen básničkami a písničkou.
V naší mateřské škole se již 3. rokem zabýváme tímto projektem. Předškoláci plní úkoly 1x týdně. Po splnění úkolu si lepí nálepky do sešitku, kde si také vybarvují omalovánky . S malými dětmi pracujeme podle motivačních celků. Děti se těší na další úkoly, které jsou v manuálu pro pedagogy.
Celé Česko čte dětem
I naše mateřská škola se zapojila k dalším školám a školkám s projektem “CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM”. Cílem projektu je Vést děti k zájmu o knihu jako takovou.
Ve školce mají děti celodenní přístup k dětské literatuře, s dětmi si o knížkách povídáme v různých tématech a také dětem čteme při odpoledním odpočinku. Mluvené slovo, výraz a samotná četba má velký vliv na dětskou psychiku, rozvíjí dětskou fantazii a rozvíjí hlavně dětskou řeč. Kdy dítě vidí nás, nebo Vás při čtení, jak se artikuluje, jak se pusa otevírá a jak se hlas mění.
Doporučené tituly, rady a tipy jak s dětmi číst i vše o celorepublikovém projektu si můžete přečíst zde.
Environmentální výchova a vzdělávání v mateřské škole (EVVO)
Tato výchova je chápána jako směřující k souladu člověka s životním prostředím. Zasahuje do různých oblastí lidského života. Environmentální výchova od roku 1989 dosáhla v ČR mnoha významných úspěchů a stala se povinnou součástí všech školních vzdělávacích plánů, v řadě škol má své koordinátory, děti se s ní setkávají prostřednictvím desítek rozmanitých a nápaditých aktivit.
Tento termín byl u nás zaveden ministerstvem životního prostředí od devadesátých let dvacátého století. Odkrývá důsledky lidských činností, které působí na život naší planetě. Ukazuje možné způsoby potřebné k dosažení pozitivních změn v životním prostředí a vychovává k odpovědnému vztahu k přírodě, která je důležitá pro život ve všech jejich formách. Environmentální výchova a vzdělávání v mateřské škole má umožnit dětem osobní zkušenost s přírodou, vnímat ji všemi smysly a využít přírodu jako prostor pro poznávání a učení, hru, radosti, relaxace a dobrodružství. Také rozvíjí bystrost, zručnost, fantazii, představivost a podílí se na duševní pohodě dětí.
Záměr (cíl) vzdělávání v environmentální oblasti = založit u dítěte elementární povědomí o okolním světě a jeho dění, o vlivu člověka na životní prostředí – počínaje nejbližším okolím a konče globálními problémy celosvětového dosahu a vytvořit základy pro otevřený a odpovědný postoj dítěte k životnímu prostředí.
EVVO vede k myšlení a jednání, které je v souladu s životním prostředím tak, aby se udržela jeho kvalita i pro budoucí generace.
Důležité dokumenty:
- Metodický pokyn MŠMT k environmentálnímu vzdělávání, výchově a osvětě ve školách a školských zařízeních, čj. 16745/2008-22
- Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání
- Školní vzdělávací program "Kdo si hraje, ten je rád, s pastelkou svět poznává"
Projekty, do kterých je naše škola zapojena:
- Členství v síti mateřských škol – Mrkvička (síť mateřských škol se zvýšeným zájmem o environmentální oblast). Mrkvička je dlouhodobým programem Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina (SSEV Pavučina).
- Recyklohraní - je školní recyklační program, který vznikl pod záštitou MŠMT České republiky. Jeho cílem je prohloubit znalosti dětí v oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a použitých drobných elektrozařízení. Rodiče a děti se podílejí na sběru baterií a nefunkčních tonerů z tiskáren.
- Uklízíme Česko – zapojení dětí a učitelek do úklidu životního prostředí v okolí naší mateřské školy, třídění odpadu do igelitových pytlů.
- Sběr a třídění hliníkového odpadu
Jaké jsou naše cíle ve školním roce 2023/25?
- Zapojit se do školního recyklačního programu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět a plnit úkoly projektu Ekoabecedy, která se zabývá oblastí předcházení vzniku, třídění a recyklace odpadů, pozitivního chování vzhledem k životnímu prostředí a jeho klimatu.
- Zaměřit se na šetrnost vody a energií.
- Instalovat "Badatelský přírodovědný koutek" na školní zahradě k aktivitám dětí v oblasti EVVO.
- Zapojit se do akce "Týden mobility" ve spolupráci s rodinou.
- Využívat badatelský koutek ke vzdělávání venku.
- Zakoupit zateplený kompostér na zahradu.
Srdce s láskou darované
Projekt psaný srdcem dětí, pedagogů a institucí z více než 150 škol.
Není to obyčejný projekt, je to výzva. Výzva ukázat všem, jakou cenu a hodnotu má lidskost, vzájemná podpora a empatie.
Cílem projektu je zapojit se do celostátní soutěže. Darovat srdce těm, kdo ho potřebuje. Ukázat mu (jim), že nejsme lhostejní a že nám na někom, nebo na něčem záleží. Vést děti k lásce ve všech oblastech, vnímat radost ze zapojení se do něčeho tak velkého a cenného. Mít možnost vyjádřit dětskou lásku a čistotu slovy, výtvory, fantazií….
Naše mateřská škola se zúčastnila projektu Srdce s láskou darované v roce 2017/2018. Kde se umístilo na nádherném 3 místě.
Letos naše Srdce s láskou darované putuje Adélce. V odkazu níže se dočtete více o Adélce, a o tom, jak se děti z naší mateřské školy do projektu zapojily a co pro Adélku z lásky vytvořily.
Více informací o projektu a obdarované Adélce najdete zde.